Nasze Źródła

9 sierpnia 2018

Wybudowanie Groty Skalnej poprzedzone było postawieniem figury Matki Boskiej na postumencie. Następnie wokół niej, by ochronić Jej źródło – najmocniej wybijające Źródło Królewskie – zdecydowano się postawić Grotę. Skała sprowadzona została specjalnie z Gór Świętokrzyskich.

Teren z początku był niezwykle zarośnięty i zapuszczony. Wymagało wiele żmudnej pracy aby go oczyścić. Następnie wylano fundamenty betonowe pod Grotę. Cała konstrukcja Groty wybudowana jest na jednolitym betonie. Szkielet Groty stanowi żelbet (żelazobeton) – kompozyt strukturalny składający się z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Kolejnym etapem budowy Groty było wyciągnięcie filarów żelazobetonowych z fundamentów.
Układanie kamieni, które utworzyły ostateczny kształt groty, inspirowanej Grotą Fatimską, było trudną i czasochłonną pracą, jednak ostateczny efekt okazał się spektakularny.
Aby umożliwić podziwianie Źródeł z góry, dodano schody prowadzące na szczyt Groty oraz drewniany taras.
Wewnątrz Groty znajdują się drewniane ławeczki, na których można podumać przez chwilę, zaczerpnąć wody ze źródła Matki Boskiej, pomodlić się do Niej.
Strumień Światła oświetla Grotę Skalną przez otwór w sklepieniu w kształcie gwiazdy. Maryja to wszakże Gwiazda Zaranna – Stella Matutina – jak nazwał ją papież Jan Paweł II w encyklice “Redemptoris Mater”.
Grota Skalna jest symbolem hołdu, czci i podzięki dla Maryi za Jej opiekę nad Źródłami Królewskimi i wszystkimi mieszkańcami okolicy.